תהליך הגישור ויתרונותיו

חזרה לכל המאמרים

ההחלטה להיפרד ולהתגרש היא אחת ההחלטות הקשות בחיים, אם לא הקשה שבהן.

תהליך הפרידה, שהינו מורכב וקשה, מלווה כידוע בכאב, בלבול, כעס, רגשות אשמה ותחושות כשלון והחמצה. כל אלו, ללא קשר במי רצה בפרידה ועל איזה רקע היא מתרחשת.

בשלב הכאוטי הזה, נראה כמעט לא אנושי להיזרק לדיונים בבתי משפט שאורכים שנים ארוכות, עולים כסף רב, מחלישים ומתישים את בני הזוג, משפיעים לרעה על כולם ועל הילדים בפרט ומונעים כל אפשרות לשיתוף פעולה עתידי.

המרוויחים היחידים מפרידה באופן כזה הם עורכי הדין אשר מושכים כל אחד לצד שלו, מלבים לא פעם את האש במקום להרגיע, מעצימים את הוויכוחים ומדגישים את המפריד במקום לקרב.

בשלב הקריטי הזה, חשוב לזכור שקיימת אלטרנטיבה שפויה, מכילה ונעימה הרבה יותר לסיים בה את היחסים כזוג נשוי – פניה לתהליך גישור.

בעיני, תהליך הגישור בכלל ובתחום דיני המשפחה בפרט, הוא תהליך יפה, מעצים ומחזק.

תהליך שמחזיר לזוג שמרגיש לא פעם שהאדמה כמו נשמטת תחת רגליו, את השליטה בחייו, את זכות ההחלטה והדיבור, שכן בבתי המשפט כמעט לא ניתנת להם זכות הדיבור וההבעה.

גישור משפחתי הינו הליך ממוקד, יעיל וקצר בו אני כמגשרת נפגשת עם בני הזוג המבקשים להיפרד ומסייעת להם להגיע להסכמות לגבי כל הנושאים שעל הפרק תוך הבנת צרכי בן/בת הזוג, פיתוח יכולת הקשבה אמיתית, קיום דיאלוג ומעל לכל, תוך ראייה משותפת של טובת הילדים.

בתום הליך הגישור אני עורכת עבור בני הזוג הסכם גירושין כולל המקבל תוקף של פסק-דין ובמידת הצורך ואם רוצים בכך, הסכמים נילווים כגון צוואה, הסכם מכר של בית המגורים המשותף, הסכם פירוק שיתוף עיסקי – הכל לפי הצרכים הספציפיים של כל זוג.

מעבר לתוצרים הפרקטיים האלו, ישנו ערך מוסף חשוב מאין כמותו והוא הקניית כלים שיאפשרו לבני הזוג לנהל מערכת יחסים תקשורתית כזוג גרוש שעדיין חולק את הרכוש המשותף היקר ביותר – הילדים.

לסיכום, יתרונות הליך גישור לגירושין על פני ניהול הליך משפטי בבית משפט, הם אלו:

  1. הליך הגישור הוא זול משמעותית
  2. הליך הגישור הוא מהיר ומסתיים בד"כ תוך חודשים ספורים
  3. הליך הגישור הוא "גשר" אמיתי לבניית יחסים נורמאטיביים בין בני הזוג לאחר הפרידה
  4. הליך הגישור מצמצם את הפגיעה בילדים ואף עשוי למנוע אותה בכלל ע"י התנהלות נכונה
  5. הליך הגישור מחזק ומעצים באשר הוא מאפשר לבני הזוג לקחת אחריות ולהיות אלו שמקבלים את ההחלטות על חייהם בעצמם